Framtidens stjärnor är på plats i Falsterbo
Då var Folksam Scandinavian Open igång. Många fina unghästar har gjort sin debut på Falsterbo Horse Show, det har varit närmare 300 starter i dagens klasser.
I den första semifinalen för femåringarna och sexåriga fölston var det hela 157 startande. Av dessa lyckades 49 ekipage med att göra en felfri runda. Efter den andra semifinalen imorgon kommer det att avgöras vilka tjugo som lyckas ta sig till finalen på fredag den 9 juli.
Även i semifinalen för sexåringarna var där många startande 42 ekipage av de 136 startande var felfria och det ska bli spännande att se hur det går för dem i morgondagens andra omgång av semifinalerna. Även här går de 20 bästa ekipagen från semifinalerna vidare till finalen som går av stapeln på lördag den 10 juli.
De ekipage med fler än 12 fel i 1:a semifinalen startar i början på 2:a semifinalen och på en hinderhöjd som är ca 10 cm lägre än för hästar som hoppat med 12 fel eller lägre. Detta beslut har tagits för att vi vill ge hästarna en bra avslutningsrunda i Falsterbo och innebär att dess hästar inte kan gå vidare till final.
Imorgon drar även dressyren på Dressyrarenan igång på allvar. Det är dags för Folksam Scandinavian Open för de 5- och 6-åriga dressyrhästarna.
Startlistorna för morgondagen hittar ni här: Start och Resultatlistor
Välkomna till Falsterbo och se på framtidens stjärnor!
Hopparenan
09:00 Folksam Scandinavian Open 2:a semifinal, 5-åringar
14:00 Folksam Scandinavian Open 2:a semifinal, 6-åringar
Dressyrarenan
09:00 Folksam Scandinavian Open semifinal, 5-åringar
Mässan 9:00-19:00
Vi ses på Falsterbo Horse Show!


